Automatiky ATOMIC

Často kladené dotazy a odpovědi na ně (F.A.Q.) pro automatiky ATOMIC

 1. Jaký je rozdíl ve funkcích T1, B2, M1 a Z1?
  Všechny tyto čtyři typy regulátorů fungují na stejném principu.
 2. Jak si zajistit servis , když jsem pryč, daleko od domova a od mého prodejce AA?
  Prvním krokem je zajistit si seznam prodejců, a to na internetových stránkách nebo zavolat přímo nám na tel. +420 242 498 032 a získat informaci, zda se v dané oblasti nachází autorizovaný dealer. V případě, že v dané oblasti žádný není, můžete kdykoliv zaslat regulátor přímo nám (Divers Direct, Čs.Armády 13, Praha 6,160 00). Naše regulátory byly specielně vyvinuty tak, aby riziko problémů či poškození na vašich cestách za potápěním bylo co nejnižší.
 3. Proč titan místo mědi?
  Titan je kov, který nekoroduje. Pochromovaná měď je odolná korozi, ale jak měď, tak chrom může korodovat při styku se slanou vodou. Navíc, titan váží polovinu toho co měď.
 4. Vyrábí Atomic Aquatics také záložní regulátory, tzv. octopus?
  K dispozici jsou dva typy záložních regulátorů: druhý stupeň T2 (titanový) a Z1, oba s 90cm hadicí a předním žlutým krytem.
 5. V jakých barvách se vyrábí T1, B1 a Z1?
  T1 a B1 mají tmavě šedý přední kryt druhého stupně. Z1 se vyrábí v šedé nebo ve světle modré. Ostatní součásti v barevném provedení je možné zakoupit za nominální poplatek u vašeho prodejce.
 6. Mají všechny modely stejnou garanci a záruční servis?
  Všechny modely mají stejnou záruku. Liší se však v intervalu poskytování servisu. T3 má údržbu jednou za 3 roky a po 300 pnorech. T1 a B1 mají údržbu jednou za 2 roky a po 300 ponorech, zatímco u Z1 je to jednou za rok. Doporučujeme nechat si provést jednou ročně bezpečnostní kontrolu regulátoru u vašeho prodejce a tím předejít případným problémům.
 7. Co se stane v případě, že zapomenu nechat regulátor zkontrolovat jednou za rok či dva? Bude na regulátor stále platit stejná záruka?
  Ano, záruka platí po celou dobu užívání.
 8. Mohu zaslat e-mailem "ATOMIC AQUATICS WARRANTY CARD" přímo k výrobci Atomic Aquatics?
  Ano. Všechny tyto záruční karty/listy výrobce uchovává, a to ať jsou zaslány normální cestou tak elektronicky. Podívejte se na on-line registration section.
 9. Pokud si zakoupím již použitý Atomic Aquatics regulátor, může být doživotní záruka přenesena na mne nebo si mohu záruku dokoupit?
  Ne, originální a původní záruční list prvního majitele není v tomto případě přenosný. Pouze původní majitel má doživotní záruku na zakoupený regulátor.
 10. Mám regulátor Atomic Aquatics se třmenem. Mohu jej nechat změnit na DIN?
  Ano, ale vyžaduje to odborný zásah a výměnu některých prvků. Jednotlivé součástky si můžete objednat u vašeho prodejce také jako balíček. Pomocí tohoto balíčku je možné u regulátoru provést změnu ze třmenu na DIN. Jedná se o trvalou změnu a ne o něco, co můžete běžně měnit sami.
 11. A co adaptéry, jejichž pomocí je možné okamžitě změnit DIN na třmen?
  Pokud máte regulátor s DIN, je možné zakoupit závitový adaptér, tzv. "oříšek", který vám umožní použít váš DIN regulátor na závit lahve určený pro třmen. Není však možné použít adaptér na třmen pro použití na lahve určené pro DIN regulátory.
 12. A co Nitrox?
  Všechny naše regulátory jsou průmyslově čištěny a testovány na kyslíkem obohacený vzduch. Tam kde je to nutné, jsou tvořeny součástkami, které mohou přijít do styku s kyslíkem a mazadly a jako systém jsou připraveny pro použití EAN Nitroxu do maximální koncentrace 40% kyslíku až do 300 bar. Model M1 je vyroben pro použití až do 50% kyslíku bez jakéhokoliv specielního čištění a až do 80% při udržování regulátoru v čistotě a při dodržování pravidelného servisu.
 13. Mohu měnit použití regulátoru ze vzduchu na Nitrox a naopak?
  Ne, to nedoporučujeme. Pro vzduch a Nitrox jsou rozdílné nároky na čištění a údržbu. Při použití standardního stlačeného vzduchu se může dostat do regulátoru mechanická či uhlovodíková nečistota a může případně způsobit vznícení systému. Směsi obohacené o kyslík mohou být za určitých podmínek vysoce hořlavé. Vždy je lepší dodržovat bezpečnostní postupy, než později litovat.
 14. Myslím si, že se titan nemá rád s O2. Jaký je váš oficiální postoj k této otázce? Jestliže je to tak, které modely a jakým způsobem mohou být udělány oxy-clean tak, jako je to u M1?
  Ve USA jsou všechny regulátory dodávány jako oxy-clean připraveny k použití. M1 na 80 % a T1 X, B2, Z1 na 40 % kyslíku. Stejně tak jsou dodávány i v Evropě, ale v Evropě je odlišná právní situace. V Evropě musí být se všemi plynnými směsmi s obsahem větším než 21 % kyslíku, zacházeno jako s čistým kyslíkem. To je tedy důvod, proč jsou tyto regulátory v Evropě prodávány pouze pro AIR použití (T1X, Z1, B2), M1 je certifikován na 100 % kyslík. Zatímco jsou všechny regulátory dodávány s kyslíkově kompatibilními částmi, mohou být vyčistěny podle instrukcí ANDI. Osoba, která toto čistění provádí je za něj také zodpovědná. Neexistuje žádný technický důvod, aby byly použity čištěné až na 40% kyslíku. Je to pouze právní problém, a proto je musíme prodávat popsaným způsobem.
 15. Můžete mi prosím vysvětlit co je přesně Accent kit M1 Second Stage a Atomic M1 Cave Ring?
  • Accent kit, M1 Second Stage
   Značka Atomic Aquatics byla vytvořena na základě inovovaného využití některých částí a součástek z titanu. Kombinací přitažlivého a estetického designu a vysoce kvalitních součástí vznikl populární regulátor M1s M1 Accent Kit. Accent Kit se dá kombinovat s ostatními oblíbenými regulátory Atomic Aquatics. M1 kit se vyznačuje high-tech vzhledem, který doplňuje vynikající vlastnosti M1. Individuelně zpracovaný titanový Accent Ring doplňuje design druhého stupně M1, zatímco ovladač nastavení průtoku, který je též vyrobený z lehkého titanu, napomáhá doladit již tak skvělý vzhled - perfektní pro potápěče, kteří chtějí zaujmout postoj při výběru svých potápěčských přístrojů.
  • Atomic M1 Cave Ring
   Atomic Cave Ring je důležitým doplňkem pro jeskynní potápění a byl navržen tak, aby byl kompatibilní s regulátorem M1. Tento důležitý nástroj umožňuje potápěčům regulátor během ponoru rozložit a např. změnit jeho nastavení či vyčistit jej od písku a sedimentu. Atomic Cave Ring je vyroben buď z titanu nebo z nerezavějící oceli a je další inovací, která umožní Atomicu udržet se na vrcholu co do technologie, tak i využití.
 16. Z jakého důvodu vytéká při prvních ponorech z regulátoru vazelína?
  Těsnící vazelína je Christolube (teflonová vazelína). Je velice drahá a hustá tak, že se nikdy při vysokých teplotách nepřemění na tekutinu. Stejně tak je bezpečná při použití vzduchu, Nitroxu nebo kyslíku.
  Jsou-li regulátory poprvé plněny, jsou napuštěny větším množstvím této vazelíny, která později sama vyteče z pod ochranného krytu, byl-li regulátor používán nebo byl-li ochranný kryt stlačen. Tento malý únik vazelíny není problém. Vazelínu pouze očistěte. Regulátor je vždy mírně touto vazelínou přeplněn, abychom měli jistotu, že je komora prvního stupně s pružinou úplně plná. Většina vazelíny je obsažená v komoře prvního stupně s pružinou a nikdy ven nevyteče. Je obsažena v kovovém těle prvního stupně, kde jsou pouze malé dírky, které propojují tělo s gumovým ochranným krytem.
  Vazelína se chová tak, že pokryje a chrání pružinu, píst a permanentně promazává O-kroužky stejně jako zabraňuje komoře s pružinou zamrznout. Také chrání pokryté části před různými nečistotami. Tento systém výrazně prodlužuje dobu servisu oproti regulátorům, které ji nemají. Rozmontovali jsme regulátory bez dlouhodobého servisu a nenalezly jsme vůbec žádnou korozi na jakékoli části a ani žádné opotřebení O-kroužků.
  Ostatní značky v minulosti používaly jen levnou silikonovou vazelínu. Tato vazelína se časem rozkládá na olej a pevné částečky. Olej pak vytéká regulátorem ven a vytváří skutečný nepořádek. Zpravidla tato situace nastávala při vyšších teplotách, zejména při potápění v tropickém pásmu. Zbylý podíl vazelíny poté, co olej vytekl ven z regulátoru, lepí, zachycuje nečistoty a písek a chová se přesně obráceně, než by se mazivo chovat mělo.