Obleky na freediving

Nejprodávanější z Obleky na freediving

Ponožky ELASKIN 2mm, Imersion

Velice pružné ponožky z ELASKIN neoprenu o tloušťce 2 mm. Ideální do ploutví či...

430
400
20
0 5,295
Počet výrobků na stránce

Ponožky ELASKIN 2mm, Imersion

Velice pružné ponožky z ELASKIN neoprenu o tloušťce 2 mm. Ideální do ploutví či...

430
400
20

Neopren APNEA 5 mm - dvoudílný, Cressi Sub

Freedivingový dvoudílný oblek, 5 mm.

5,573
5,295
279
Počet výrobků na stránce

Neopreny pro freediving

Jednou z nejdůležitějších součástí výstroje je neoprenový oblek. Prioritou je komfort mechanický a tepelný. Tomu je přizpůsoben typ a střih obleku, použitý materiál i způsob spojování jeho jednotlivých dílů, přičemž zip není vhodný. Materiál musí být velmi elastický, někdy svou tažností připomíná téměř žvýkačku. Základem jsou kalhoty s vysokým pasem nebo laclem a horní díl s integrovanou kuklou. Oblek musí dokonale padnout, proto je na místě uvažovat o obleku šitém na míru. Přilnavost obleku markantně zvyšuje hladký vnitřní povrch obleku, což bohužel vyžaduje použití lubrikantu - nejčastěji ředěný kondicionér na vlasy. Odměnou za komplikovanější oblékání je vytvoření tzv. efektu „druhé kůže“, kdy neoprén při pohybu po těle klouže, přitom „nenabírá“ vodu a díky tomu maximálně izoluje. Možná je i alternativa s nylonovou vrstvou uvnitř, což usnadňuje oblékání a zvyšuje pevnost a trvanlivost, ovšem je na těle více cítit.

Tloušťky vhodné pro freediving jsou běžně 3mm, nebo 5mm pro chladnější vody. Větší tloušťka sice lépe izoluje, ovšem omezuje pohyb a dýchání a tím i pohodlí.

 

Vnější povrch neoprénu může být:

• hladký – má menší odpor ve vodě, je estetičtější, neochlazuje se ve větru, ale je málo odolný a trvanlivý (snadno se trhá)

 

• potažený látkou – poněkud větší odpor ve vodě, hůř udržuje teplo ve větru, ale látka výrazně zvyšuje odolnost a trvanlivost. Od tloušky 5mm je použitelný i pro přístrojové potápění.

 

• maskovaný – vyrábí se jak ve verzi hladké, tak s látkou na povrchu